Sinameki ve Sinamekinin Faydaları

Sinameki ve Sinamekinin Faydaları
17 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 912 kez okundu.

Sinameki_ve_Sinamekinin_FaydalarıSinameki bitkisi nedir? Bir çok çeşidi bulunan baklagiller familyasından sıcak bölgelerde yetişen bazı çeşitleri hafif acı olan yapraklarından elde edilerek hekimlikte kullanılmakta olan bitkidir. Orijinal ismi Senâü Mekkı olan sinameki bitkisinin Mekke’de yetişen Mekke Senası olarak da anlandırılan türü en meşhurudur. Hekimler diğer türlerinden meşhur olması nedeniyle bunu daha çok tercih etmektedir. En büyük özelliği de müshil olarak kullanması olan sinameki bitkisi hemen hemen hiç yan etkisi bulunmayan bitki kurutulup öğütülmek suretiyle veya yaş olarak kullanılır.

   Sinameki bitkisinin faydaları nelerdir? Sinameki yapraklarının faydaları nelerdir? Sinameki ve sinamekinin faydaları ile bitkisinin yararları saymakla bitmez. Yaprakları mide bağırsak yumuşatıcı ve ishal etme özelliğine sahiptir. Bunun için miktarının iyi ayarlanması gerekir. Çünkü az alındığında mide bağırsak yumuşatıcı olur, çok alındığında ise ishal yapar. Sinameki bitkisinin en önemli özelliği ise kalp kuvvetlendirici olmasıdır. Karasevda isimli evham ve vesvese oluşmasına neden olan hastalığın giderilmesinde, kasların adalelerin açılması ile sıcak ve soğuk nedeniyle cildimizde meydana gelebilecek çatlakların giderilmesinde, saç uzatıcı olarak, baş ağrısı, uyuz, kaşıntı, sivilce ile sara hastalıklarında da faydalıdır. Sinameki bitkisinin kaynatılan suyunun içilmei kurutulmuş toz halinde olanından daha iyi ve faydalıdır.

    Sinameki çayı nasıl hazırlanır? Sinameki çayı nasıl içilir? Sinameki ile birlikte menekşe çiçeği ile çekirdeğinden arındırılmış kızıl üzümün kaynatılması sonucu elde edilen karışım daha faydalıdır.Sevgili Peygamberimizin hurma ile kullandığı sinameki aynı zamanda safrayı temizler ve balgamı söktürür. Sinameki bitkisi aynı zamanda çay olarak da kullanılır. Sinameki çayı, toz haline getirilmiş olan yapraklarından 2 kaşık bir bardak kaynar su içinde 10 dakika kadar demlenip günde 2-3 kez içilir. Yine tohumlarından 4-5 tanesi 10 saat kadar suda bekletilip bir bardak kaynar su içinde 10-15 dakika bekletildikten sonra sabah akşam içilmesi tavsiye edilir. Sinameki bitkisinin yan etkileri nelerdir?  Sinameki tavsiye edilenin üzerinde kullanılmamalıdır. Fazla tüketim bulantı, kusma yapabildiği gibi hamile ve çocuklaın kullanması sakıncalıdır. Çok gerekli olmadıkça kullanılmaması istenilen sinameki çok kullanıldığında mde ve bağırsak çeperinde tahriye neden olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png