Tüm Saç Tipleri İçin Doğal Saç Derisi Bakımı

Tüm Saç Tipleri İçin Doğal Saç Derisi Bakımı
23 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 742 kez okundu.

Tüm_Saç_Tipleri_İçin_Doğal_Saç_Derisi_BakımıSaç ile saç derisinin temizliği saçların sağlıklı olması açısından en temel adımlardan biridir. Değişik saç tipleri olduğundan kesinlikle saç sağlığını koruyabilmek için saç tipine göre şampuan kullanılması gerekmektedir. Tüm saç tipleri için doğal saç bakımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını aramadan önce saç ve saç derisi hakkında bazı bilgilendirmeler yapmakta fayda var herhalde. Bilindiği üzere saç derisi saçların kırılması ve aynı zamanda doğal dengesini korumak amacıyla sebum denen maddeyi salgılamaktadır.

Sebum denen madde genellikle saç türü, yetersiz gelen temizlik, stres, uygunsuz kozmetik ürünlerin kullanılması nedeniyle derinin ihtiyacından dolayı fazla salgılanır. Bu sebep neticesi oluşan fazla yağ saç derisinde bulunan gözenekleri tıkar ve nefes alamayan gözenekler saçların dökülmesi, kızarıklık, kaşıntı ve kepek türü saç rahatsızlıklarına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle öncelikle saç tipine uygun şampuan kullanmak suretiyle saç derisinin sağlığını korumaya dikkat edilmelidir. Bunun içinde saç ihtiyacını karşılayacak en uygun şampuan deneme yanılma suretiyle bulunur.

Bu denemeler esnasında alınacak olan şampuan en küçük boy olmalıdır. Çünkü uygun olmayan şampuan kullanılmayacağından israf edilecek ve maddi yönden fazla harcama yapılmasına neden olacaktır. Sağlıklı saçın temel adımlarından olan saç ve saç derisinin temizliği için gün aşırı yıkanması, genellikle yağlandığının hissedildiği anda en uygun şampuan ile yakınmasına özen gösterilmelidir. Uygun şampuan yanında kullanılan suyun sıcaklığı da önemli bir durumdur. Saçların ılık su ile yıkanması en idealidir ki sıcak suyun saç derisinin zarar görerek yıpranmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Eğer saçlar şampuan ile yıkandıktan sonra saç kremi kullanılacaksa saç kremini saçınızdan tamamen arındığından emin olarak kullanmalısınız. Ayrıca saç tipinize uygun şampuan tespiti ile kullanımı yanında saç derinizin nefes alarak ferahlaması, kan akışının hızlanarak saçlarınızın güçlenmesi için bitkisel bakımlardan faydalanabilirsiniz. Şimdi siz güzel bayanlara bir kaç tane bitkisel bakım yöntemleri hakkında bilgiler veriyoruz.

İlk olarak biberiyeli saç bakımı nasıl yapılır? Uzmanlarında belirttiği üzere biberiye bitkisi içeriğinde bulunan maddeler sayesinde uygulandığı bölgelerde kan akışını hızlandırarak saçların güçlü olarak kalmasını sağlar. Biberiye saç bakım kürü nasıl uygulanır? Biberiye ile hazırlanan saç bakım kürü düzenli olarak 2 haftada 1 kullanılmalıdır. Biberiye saç bakımı kürü nasıl hazırlanır? Öncelikle bir yemek kaşığı biberiye yağı ve zeytinyağı temin ederek hazırlayın. Sonra Cam kase içinde bunları karıştırın ve yumuşak fırça yardımıyla saç diplerine iyice yedirin ve 10-15 dakika kadar bekleyin. Son olarak saç tipinize göre kullandığınız şampuanınız ile saçınızı tavsiye edildiği üzere ılık su ile güzelce yıkayın ve bol su ile durulayın.

İkinci olarak saçınızın kozmetik ürün kullanımı sebebiyle tıkanmaya yüz tutabilecek olan gözeneklerin nefes alarak arındırılması için haftada bir defa olmak üzere nane saç bakım kürü uygulayabilirsiniz. Nane saç bakım kürü nasıl hazırlanır? Kürü hazırlamak için 1 litre sıcak su ile 2 yemek kaşığı kadar taze veya kuru naneyi hazırlayın. Sonra da kapaklı bir kap içerisine koyup kapağı kapatarak 10-15 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Sürenin bitiminde yaptığnız karışımı süzün ve elde ettiğiniz naneli saç bakım karışımını saç diplerinize yedirerek sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Son olarak da yine ılık su ile durulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png