Verilen Kiloların Geri Alınmaması İçin Yapılması Gerekenler

Verilen Kiloların Geri Alınmaması İçin Yapılması Gerekenler
25 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 758 kez okundu.

Verilen_Kiloların_Geri_Alınmaması_İçin_Yapılması_GerekenlerVerilen kiloların geri almamak için yapılması gerekenler, kilo verebilmenin yanında bunu koruyabilmek için bazı davranış şekillerimizi değiştirmemiz gerekmektedir. Zaten sorun da bu durumda başlamaktadır. Çünkü uzun yılların verdiği alışkanlıkları değiştirebilmek için ayrı bir yeteneğe sahip ola bilinmelidir. Bu nedenle de bu yola çıkacak olanların bir takım zorluklarla karşılaşacaklarını bilmeleri ve bıkmaksızın denemeler yapmaları gerekir.

Verilen kilolar neden geri alınır? sorusunun en iyi cevabı bu karşınıza çıkan zorluklar ile yapacağınız mücadele ile ilişkilidir. İnsanların kilo verebilmek, spor yapabilmek ve sigara bırakmak gibi zorlukları yenebilmeleri için gereken kuvvetli bir motivasyon olsa gerek diyebiliriz. Verilen kilolar nasıl korunur? Diyecek olanlar için en önemli faktörün en başta anlatıldığı üzere karşılarına çıkacak her türlü zorluklara göğüs gererek geçmişleri ile yüzleşmeleri ve eski alışkanlıklarını yenmeleri gerekir diyebiliriz. Alışkanlıkların değiştirilerek bertaraf edilebilmesi için yaklaşık olarak en azından 3 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Bunu tıpkı çocukken düşe kalka bisiklet sürmeyi öğrenmeye benzetebiliriz ki beslenme alışkanlıkları ile hayat tarzının değiştirilmeye çalışıldığı sırada zorlanmak suretiyle tekrarlı denemeler yapılması gerekir. Bunun için yapılması gerekenlere göz atacak olursak; Öncelikle kahvaltının atlatılmaması ve yataktan kalktıktan yani uyandıktan yaklaşık bir saat kadar sonra bir şeylerin yenmesi gün boyunca metabolizmanın %20’lere kadar artırılması anlamına gelir. Yapılan kahvaltının protein ağırlıklı olması ise en uygun olanıdır. Sonrasında kilonun haftalık periyodlar ile takip edilmesi gerekir. Çünkü en iyi bilgi kaynağı haftalık tartılmaktır. Böylece kilo artışının fark edilmesi ki eğer kilo artışı oluyorsa kişi kendine göre önlemler alabilecektir. Günlük olarak düzenli bir şekilde bir saat egzersiz yapılmalı veya her türlü aktivite yerine getirilmeli. Bu üç defa yirmi dakika ile sınırlı olabilir.

Televizyonun haftalık olarak on saatten fazla seyredilmemesi, spor için zamanı bulunmayanların televizyon ile internet başında ne kadar zaman harcadığına bakması gerekir. Günlük olarak tüketilen kalorinin doğru hesaplanması gerekir. Gerçekci hedefler konularak başlangıç safhasına hedefin on kilo verme planı ile başlanması uygun olacaktır. Zorlanmalar ile karşılaşılacağının göz önünde bulundurularak istikrarlı olunması, hafta içinde doğru beslenme planına uyulup hafta sonları ölçünün kaçırılmaması gerekir ki kaçırılması işlerin zorlaşmasına neden olur. Bunun yanında imkanınız var ise eş veya çocuklarınız ile diyete başlayın. Çünkü eş veya çocukları iye diyet yapanlar bu konuda daha başarılı olmaktadır. Zaten en iyi öneri de birlikte başlanması olarak gösterilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png