Yabanmersini Bitkisi ve Faydaları

Yabanmersini Bitkisi ve Faydaları
20 Mart 2012 tarihinde eklendi, 829 kez okundu.

Yabanmersini_Bitkisi_ve_FaydalarıYabanmersini nedir? Yabanmersini diğer adı ile vaccinum myrtillus, Karadeniz bölgesinde dağlarda çoklukla bulunan fundagiller familyasından 50 santimetre kadar boya ulaşabilen çok dallı odunsu bir bitki çeşididir. Yabanmersini meyvelerinde şeker, pektin, organik asit, mirtilin ve tanen isimli boya maddesi ile A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Yabanmersini bitkisi ve faydaları nelerdir? Yabanmersini yaprakları ile kuru meyvelerinden elde edilen çay ishal giderir.

  Bayanların özel günlerinin etkisin azalıp düzene sokar. İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi gösterir. Kansere karşı vücudu koru. Taze olarak tüketilmesinde kanı temizler. Kan şekeri ve kan kolestrolünü düşürür. Kalp krizi riskini azaltır ve gece görüş kabiliyetini arttırır. Kabızlık, bulantı ve ülseri önler. Ağız içi yaralarını iyileştirir ve sakinleştiricidir. Yabanmersini kullanım şekli ise taze meyve olarak ya da kurutulmuş olarak tüketilir. Marmelatı da yaygın olarak tüketilir.

  Aktarlardan temin edilen genel olarak kurutulmuş meyveleri çay şeklinde demlenerek içilir. Aynı zamanda meyve sularına kokteyl tamamlayıcı olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca yoğurt ile karıştırılması durumunda lezzetli olmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde bitkisel ürünlere olan talebin artığı günümüzde bitkisel ürünlerin dikkatli kullanılması gerektiği gibi insanların rahatsızlıklarını iyi tespit ederek hangi bitkiyi ne amaçla kullandığını bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle makalemizde yabanmersini hakkında bilgiler verirken kullanmadan önce yine de bir uzmana danışılması gerektiği konusunda sizleri uyarıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png